Parafia p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Widełce

Galeria fotograficzna

Wielka Sobota - w oczekiwaniu na...

2015-04-05

W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa. Dawniej przed Liturgią Wigilii Paschalnej niszczono ołtarz i budowano nowy, współcześnie ołtarz zostaje obnażony, a kościoły są sprzątane. Istnieje też zwyczaj odwiedzania symbolicznych grobów pańskich w kościołach, a także grobów bliskich osób na cmentarzach. Formalnie Wielka Sobota posiada tylko teksty Liturgii Godzin, nie ma natomiast formularza Mszy Świętej, a Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania (z uwagi na żydowski system dat, według którego po zachodzie słońca w sobotę rozpoczyna się niedziela). Msza Święta Wigilii paschalnej jest przedłużeniem Liturgii z Wielkiego Czwartku i Piątku. Tak jak w Wielki Czwartek nie było błogosławieństwa i rozesłania wiernych, tak w Wielką Sobotę nie ma przywitania wiernych sekwencją "Pan z Wami" lub "Pokój Wam".

Podczas Mszy Wigilii Paschalnej święcone są woda i ogień, po raz pierwszy od rozpoczęcia Wielkiego Postu śpiewany jest hymn "Chwała na wysokości Bogu" oraz ponownie rozbrzmiewają dzwony i organy.

Tradycyjnie wierni przynoszą w tym dniu w koszach potrawy wielkanocne (święconka), aby je poświęcić albo zapraszają kapłana do domostwa, gdzie poświęcony zostaje stół z potrawami.

Wielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka SobotaWielka Sobota

/fot. Administrator/

Kancelaria
Kancelaria Parafialna czynna jest codziennie po Mszy Św. za wyjątkiem, niedziel, świąt i Pierwszych Piątków miesiąca.
W sprawach małżeńskich proszę zgłaszać się w środy.  
 
 
Wezwanie do chorego
oraz sprawy pogrzebu
o każdej porze.

 

 

 

 

www.parafia.widelka.pl